Kód a názov učebného odboru:

 

3355 2  00 stolár

 

Základné údaje o štúdiu

 

Dĺžka štúdia:

3  roky

Forma štúdia:

 

denné štúdium pre absolventov základnej školy

Nevyhnutné vstupné požiadavky na štúdium:

úspešné ukončenie 9. ročníka základnej školy

zdravotná spôsobilosť uchádzača o štúdium

Spôsob ukončenia štúdia:

záverečná skúška

Doklad o dosiahnutom vzdelaní

vysvedčenie o záverečnej skúške

výučný list

Poskytnutý stupeň vzdelania

stredné odborné vzdelanie  - ISCED 3C

Možnosti pracovného uplatnenia absolventa:

odborne kvalifikovaný pracovník v štátnych  a súkromných podnikoch, samostatný  podnikateľ v jednotlivých profesiách zaoberajúcich sa výrobou, montážou alebo obnovou nábytku, stavebno-stolárskych, čalúnnických výrobkov a výrobkov z dreva a drevných materiálov.

Nadväzná odborná príprava (ďalšie vzdelávanie):

 

vzdelávacie programy   nadstavbového  štúdia  pre absolventov 3.ročných učebných odborov ISCED 3A

Špeciálne kurzy, ktoré umožňujú rozšíriť odbornú kvalifikáciu absolventov.

 

Zdravotné požiadavky na uchádzača

 

Do učebného pomeru môžu byť prijatí chlapci a dievčatá bez porúch obmedzujúcich funkciu nosného a pohybového systému sťažujúcich dlhšie státie, ako sú poruchy chrbtice, dolných končatín (ťažšieho charakteru), horných končatín a ochorenia veľkých a malých kĺbov sťažujúcich funkčnú zdatnosť rúk.

 

Uchádzač nemá mať chronické a alergické choroby kože (najmä kože rúk a tváre) a dýchacích ciest. Uchádzač nesmie trpieť ani na dekompenzované a subkompenzované záchvatové stavy, nervové choroby sprevádzané poruchami funkcií a koordinácie. Uchádzači nesmú mať závažnejšie poruchy sluchu (vyžadovaná sluchová ostrosť 3 m pre obojstranný šepot), ani poruchy zraku(zraková ostrosť musí byť aspoň 5/5 do blízka J. Č. 1, ďalekozrakosť s prípadnou korekciou, s astigmatizmom o 1,0 cyl D, bez vnútroočných zmien disponujúcich s odklopením sietnice) a nesmú sa vyskytovať ani poruchy farbocitu.

 

Do učebného pomeru môžu byť prijatí len uchádzači, ktorých zdravotnú spôsobilosť  posúdil a písomne potvrdil dorastový lekár.

 

 

Celková charakteristika absolventa

 

Absolventi skupiny učebných odborov  33 Spracúvanie dreva a výroba hudobných nástrojov  sú kvalifikovaní pracovníci so širokým odborným profilom, schopní samostatne vykonávať základné odborné technické a technologické činnosti  v   oblasti spracúvania dreva a drevných materiálov, v oblasti výroby a montáže rôznych druhov výrobkov a konštrukcií, ich údržby a obnovy. Poznajú prírodovedné zákonitosti svojho odboru a vedia ich prakticky využívať  pri riešení odborných úloh.  Ovládajú príslušné pomôcky, náradie, výrobné zariadenia,  materiály, typológiu konštrukcií, technológie spracúvania materiálov, výrobu jednoduchých výrobkov a konštrukcií, kontrolu prevedených prác a výrobkov,  ekonomiku výroby a služieb v odbore.

Absolventi sú pripravení na výkon odborných činností, pre ktoré je podmienkou stredné odborné vzdelanie v podmienkach veľkých, stredných i malých  podnikov aj na živnosť, príp. samostatné podnikanie.  Ďalší odborný rozvoj absolventov  je možný vzdelávaním v nadstavbovom štúdiu pre absolventov 3. ročných učebných odborov stredných odborných učilíšť  a vykonaním maturitnej skúšky. 

Organizačné podmienky

Príprava v školskom vzdelávacom programe Spracovanie dreva v učebnom odbore 3355 2  00 stolár zahŕňa teoretické a praktické vyučovanie a prípravu. Výučba je organizovaná v týždňových cykloch – strieda sa jeden týždeň teoretického vyučovania a jeden týždeň odborného výcviku.

Teoretické vyučovanie je organizované v priestoroch školy na Ulici sv. Michala 36 – budova  A Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu.

Praktické vyučovanie je organizované formou odborného výcviku na pracovisku praktického vyučovania a priamo na pracoviskách zamestnávateľov. Praktická príprava žiakov prebieha na pracovisku na Kalnickej ulici v Leviciach. Na pracovisku sa striedajú  žiaci všetkých ročníkov pod odborným vedením dvoch majstrov odborného výcviku. Žiaci pracujú podľa učebného plánu,  prevádzka je sprístupnená aj pre verejnosť čo im umožňuje získavať praktické skúsenosti s prácou s klientom. Učí ich schopnosti komunikovať, poskytovať poradenskú službu a vyžiadaný kadernícky úkon. 

Ďalšie odborné zručnosti žiaci získavajú pri rôznych súťažiach a metodických dňoch.  Svoje služby poskytujú aj pri prehliadkach tvorivosti mládeže.

Učebný odbor  3355 2 00 stolár  integruje teoretické a praktické vyučovanie. V 1. ročníku dominujú vyučovacie predmety všeobecného zamerania. Odborný výcvik (15 hodín týždenne) je zameraný na získanie základných stolárskych zručností.  V druhom ročníku je  odborný výcvik (15 hodín týždenne)  zameraný na prípravu strojov a nástrojov, nácvik obsluhy drevoobrábacích strojov a na prácu s nimi. V treťom ročníku  je odborný výcvik (17,5 hodín týždenne) zameraný na upevňovanie získaných stolárskych zručností, na výrobu nábytku a na stavebno-stolársku výrobu. Praktickú činnosť vykonávajú žiaci pod vedením majstrov odbornej výchovy. Dvakrát ročne (január a máj prípadne jún) sa uskutočňujú metodické dni, pri ktorých majú žiaci možnosť prezentovať svoju zručnosť aj na verejnosti.

 

 

Škola (názov, adresa)

Stredná odborná škola, Ul. sv. Michala 36 Levice

Názov ŠkVP

Spracúvanie dreva

Kód a názov  ŠVP

33 Spracovanie dreva a výroba hudobných nástrojov

Kód a názov študijného odboru

3355 2 00 stolár

Stupeň vzdelania

stredné odborné vzdelanie – ISCED 3C

Dĺžka štúdia

3 roky

Forma štúdia

denná

Druh školy

štátna

Vyučovací jazyk

slovenský jazyk

 

Kategórie a názvy vyučovacích predmetov

Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku

 

1.

2.

3.

Spolu

 

Všeobecnovzdelávacie predmety

10,5

8

6

24,5

 

slovenský jazyk a literatúra

1,5

1

1

3,5

cudzí jazyk

3

3

3

9

občianska náuka

 -

1

 -

1

etická výchova/náboženská výchova

1

 -

 -

1

ekológia

1

 -

 -

1

matematika

1

1D

 -

2

informatika

1 D

 -

 -

1

telesná výchova

2

2

2

6

Odborné predmety

22,5

24

26

72,5

 

ekonomika

1

1

1

3

úvod do sveta práce

 -

 -

1 D

1

odborné kreslenie

1+1 D

2 D

2

6

materiály

1 D +0,5 D

1 D +0,5

1,5

4,5

technológia

2

3

3 D

8

výrobné zariadenia

1

1,5 D

 -

2,5

odborný výcvik

15

15

17,5

47,5

Voliteľné predmety

 -

1

1

2

 

grafické informačné systémy

 -

1 D

1 D

2

 

Spolu

33

33

33

99

 

Účelové kurzy

 

 

 

 

 

Ochrana života a zdravia

2 dni

2 dni

3dni

7 dní

Telovýchovno-výcvikový kurz

-

-

-

-

 

 

 

 

 

Prehľad využitia týždňov

 

 

 

 

Činnosť

1. ročník

2. ročník

3. ročník

 

Vyučovanie podľa rozpisu

33

33

30

Záverečná skúška

 -

 -

1

Časová rezerva (účelové kurzy, opakovanie učiva, exkurzie, výchovno-vzdelávacie akcie ai.)

7

6

6

Účasť na odborných akciách

 -

1

 -

Spolu týždňov

40

40

37

 

[1] Minimálny počet týždenných hodín je 33 (rozpätie 33 – 35 hodín)