Kód a názov učebného odboru:

6460 2 00  predavač

Základné údaje o štúdiu

úspešné ukončenie 9. ročníka základnej školy

zdravotná spôsobilosť uchádzača o štúdium

záverečná skúška

vysvedčenie o záverečnej skúške

výučný list

Poskytnutý stupeň vzdelania:

stredné odborné vzdelanie  - ISCED 3C

Po 1. roku  zaučený predavač, zaučený skladník

Po 3. roku predavač, skladník, živnostník

Študijné odbory nadstavbového štúdia pre absolventov trojročných učebných odborov nadväzujúcich na predchádzajúci odbor štúdia – úplné stredné odborné vzdelanie  ISCED  3A

Do učebného odboru sú prijímaní žiaci s dobrým zdravotným stavom, bez vážnejších chýb reči. Uchádzači nesmú trpieť poruchami pohybového systému, vážnym poškodením chrbtice, vážnym poškodením horných a dolných končatín. Nesmú mať chronické a alergické ochorenia kože a dýchacích ciest. Prekážkou prijatia do odboru sú choroby srdca, záchvatové stavy a nervové choroby, najmä ochorenia centrálneho nervstva, sprevádzané poruchami funkcie koordinácie. Nesmú trpieť psychickými poruchami. Uchádzači majú mať dobrý sluch a zrak, s prípadnou korekciou skla, musia mať vyšetrenie na bacilonosičstvo v zmysle vyhlášky. Uchádzač musí mať platný zdravotný preukaz. Zdravotnú spôsobilosť uchádzačov posúdi a písomne potvrdí dorastový lekár, v prípade zmenenej pracovnej schopnosti aj posudková komisia sociálneho zabezpečenia.

Pri nástupe žiaka na štúdium sa vyžaduje pracovné oblečenie pre:

Hypermarket TESCO

- modré tričko – mikina,

- tmavé nohavice,

- tmavá obuv (nie vsuvky),

- menovka.

Hypermarket – KAUFLAND

- červený pracovný plášť,

- tmavé nohavice,

- uzavretá obuv (nie vsuvky),

- menovka.

1.             Zdravotný preukaz

3,      Pomôcky a náradie:

- písacie potreby,

- kalkulačka,

- rezátko,

- nožnice,

- aranžérsky materiál.

Celková charakteristika absolventa

Absolvent učebného odboru 6460 2 00 predavač je kvalifikovaný zamestnanec, schopný samostatne pracovať v obchodnej oblasti ako pracovník v maloobchode a veľkoobchode.

Absolvent po 1. roku ovláda základné činnosti spojené s manipuláciou tovaru v maloobchodnej a veľkoobchodnej činnosti, skladovanie a ošetrovanie tovaru, zariadenie predajní a skladov. Absolvent môže vykonávať menej náročné práce v maloobchodnej a veľkoobchodnej činnosti. Podľa platnej klasifikácii zamestnaní môže vykonávať funkciu zaučeného predavača alebo skladového zamestnanca. Po ukončení 1. ročníka žiaci obdržia doložku na vysvedčení.

Absolvent po 3. roku ovláda práce spojené so samostatným predajom tovaru, pozná sortimentovú skladbu tovaru, vie vykonávať odber a prebierku tovaru, skladovanie a ošetrovanie tovaru, vystavovanie a aranžovanie v predajni, darčekovú úpravu tovaru, vie zastávať funkciu pokladníka, ovláda základné administratívne práce spojené s obchodovaní, vie odborne komunikovať so zákazníkom. Absolvent po 3 rokoch prípravy podľa platnej klasifikácie zamestnaní môže vykonávať funkciu predavača v predajniach maloobchodu a skladníka vo veľkoobchodných skladoch. Absolvent je kvalifikovaný a spĺňa podmienky na výkon práce so všetkými sortimentmi tovarov.

V rámci pracovnej pozície sú na absolventa kladené veľmi vysoké požiadavky na krátkodobú pamäť, schopnosť pracovať v tíme a schopnosť sociálneho kontaktu. Vysoké nároky sú dané aj na rozsah zrakového poľa, priestorové videnie, rozlišovanie zvuku, udržiavanie rovnováhy, rozlišovanie čuchových podnetov, rozdelenie pozornosti, praktické myslenie, písomný a slovný prejav, prispôsobivosť, flexibilitu, sebakontrolu, sebaovládanie, samostatnosť, kultivovanosť vystupovania a vzhľadu, istotu a pohotovosť vystupovania. Požiadavky sú kladené aj na rozlišovanie farieb a farebných odtieňov, samostatné myslenie.

Absolventi získajú schopnosť komunikovať v cudzom jazyku, riešiť problémové úlohy a pracovať v skupine. Aktívne sa zapájať do spoločnosti a svoje vedomosti  a zručnosti priebežne aktualizovať. Budú schopní prijímať zodpovednosť za vlastnú prácu a za prácu ostatných. Po absolvovaní vzdelávacieho programu získajú zručnosti pri práci s osobným počítačom a internetom. Naučia sa efektívne využívať informačné a komunikačné technológie pre svoj osobný rast a výkonnosť v práci.

V oblasti schopností a zručností absolvent po 1. roku ovláda jednoduché činnosti spojené s predajom a skladovaním tovaru, zariadenie predajní a skladov, sortiment predávaného a skladovaného tovaru. Po 3. roku absolvent ovláda samostatný predaj tovaru, jeho preberanie, skladovanie, ošetrovanie, vystavovanie a aranžovanie v predajni, základné administratívne práce v predajni, prácu pokladníka.

Po ukončení štúdia získava absolvent výučný list a vysvedčenie o záverečnej skúške. Po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky sa absolvent môže uchádzať o štúdium v nadstavbovom študijnom odbore pre absolventov 3. ročníka, nadväzujúcich na predchádzajúcu prípravu na strednom odbornom učilišti alebo združenej strednej odbornej škole a získať úplné stredné odborné vzdelanie. Absolventi tohto odboru nachádzajú široké uplatnenie ako predavači, skladníci a živnostníci. Je možno ich zaradiť podľa jednotného katalógu prác v prevádzkach maloobchodu a veľkoobchodu.

Kompetenčný profil absolventa sme vytvorili na základe kompetencií uvedených v ŠVP a analýzy povolania v priamej spolupráci so zamestnávateľmi. Analýza povolania je súčasťou Analytickej štúdie. Týmto má absolvent učebného odboru garantované získanie aktuálnych vedomostí, zručností a kompetencií v závislosti od potrieb zamestnávateľov.

Obchod a predaj

7 dní

Záverečná skúška

Záverečná učňovská skúška