Kód a názov študijného odboru:

6456 2 00 kaderník

Základné údaje o štúdiu

úspešné ukončenie 9. ročníka základnej školy,

zdravotná spôsobilosť uchádzača o štúdium

záverečná skúška

Doklad o dosiahnutom vzdelaní

vysvedčenie o záverečnej skúške, výučný list

Poskytnutý stupeň vzdelania[1])

stredné odborné vzdelanie  - ISCED 3C

v salónoch dámskeho, pánskeho alebo detského kaderníctva

možnosť vzdelania sa v stupni ISCED 3A na získanie úplného stredného vzdelania v odbore  6426 4 00 vlasová kozmetika. Možnosť absolvovania odborného inovačného vzdelania v odbore, účasť na firemných tréningoch odborných zručností.

Na prijatie do študijného odboru 6456 2 00 kaderník môžu byť prijatí uchádzači s dobrým zdravotným stavom. Uchádzači nesmú trpieť predovšetkým:

·         poruchy funkcie pohybového systému,/ploché nohy a postihnutie chrbtice/

·         choroby dýchacích ciest

·         kožné choroby a alergie

·         závažné ochorenia centrálnej nervovej sústavy

·         ochorenia srdca

·         bacilonosičstvo

·         zraková a sluchová  ostrosť

·         myopia

Pred prijatím do odboru je potrebné vyšetrenie na bacilonosičstvo. Uchádzač musí mať platný zdravotný preukaz. Zdravotnú spôsobilosť uchádzačov posúdi a písomne potvrdí dorastový lekár, prípadne odborný detský lekár v prípade zmenenej pracovnej schopnosti aj posudková komisia sociálneho zabezpečenia.

Pracovné oblečenie

Dievčatá aj chlapci

·         Biely pracovný odev – nohavice a plášť, biele bavlnené tričko

·         Zdravotné prezúvky

·         Menovka

Pracovné nástroje a pomôcky

1.ročník

základné kadernícke vybavenie - klasické nožnice, efilačné nožnice, zrezávač, britva, sada hrebeňov a kief, oprašovacia kefa, sada natáčiek na vodovú onduláciu, pinetky, gumičky, ochranná pláštenka

Zdravotný preukaz pre prácu s potravinami

Zakazuje sa nosenie nalakovaných, umelých a dlhých nechtov. Odborný výcvik budú žiaci vykonávať na Strediskách praktického vyučovania.

Celková charakteristika absolventa

Cieľom vzdelávacieho programu Starostlivosť o vlasy je pripraviť absolventov, ktorí budú schopní uplatniť sa vo svojom povolaní so všeobecnovzdelávacím základom a odbornými teoretickými a praktickými zručnosťami aplikovateľnými v praxi s prirodzenou profesionálnou hrdosťou.

Absolventi získajú schopnosť komunikovať v cudzom jazyku, riešiť problémové úlohy a pracovať v skupine. Aktívne sa zapájať do spoločnosti a svoje vedomosti  a zručnosti priebežne aktualizovať. Budú schopní prijímať zodpovednosť za vlastnú prácu a za prácu ostatných. Po absolvovaní vzdelávacieho programu získajú zručnosti pri práci s osobným počítačom a internetom. Naučia sa efektívne využívať informačné a komunikačné technológie pre svoj osobný rast a výkonnosť v práci.

Odborné vzdelávanie v programe starostlivosť o vlasy   je dôležitou súčasťou stredoškolského odborného vzdelávania. Jeho charakteristickou črtou je široko koncipovaná odborná orientácia. Vzdelávací smer  pripravuje absolventov pre uplatnenie sa v kaderníckych službách pre kvalifikované vykonávanie kaderníckych činností má vedomosti z materiálov, technológie, odborného kreslenia, zdravovedy, komunikácie, hygieny, bezpečnosti pri práci, z oblasti podnikania v trhovej ekonomike, z hospodárenia malých podnikoch, z pracovného práva, z kontaktu so zákazníkom, komunikácie, etiky. Kaderník je schopný pracovať samostatne, ale aj v kolektíve, vie poskytovať poradenskú službu zákazníkovi, sústavne sleduje odbornú literatúru, nové trendy v odbore, dodržiava zásady etiky, koná v súlade s právnymi normami spoločnosti, zásadami humanizmu a demokracie.

Absolventi tohto odboru nachádzajú uplatnenie ako odborní zamestnanci kaderníctva v prevádzkach  malých a stredných firiem, ako zamestnanci firiem zaoberajúci sa výrobkami vlasovej kozmetiky.

Absolventi získajú schopnosť komunikovať v jednom cudzom jazyku – anglickom alebo nemeckom, riešiť problémové úlohy a pracovať v skupine. Aktívne sa zapájať do spoločnosti a svoje vedomosti  a zručnosti priebežne aktualizovať. Budú schopní prijímať zodpovednosť za vlastnú prácu a za prácu ostatných. Po absolvovaní vzdelávacieho programu získajú zručnosti pri práci s osobným počítačom a internetom. Naučia sa efektívne využívať informačné a komunikačné technológie pre svoj osobný rast a výkonnosť v práci.

Po ukončení štúdia získava absolvent výučný list, a vysvedčenie o záverečnej skúške. Absolvent, ktorý úspešne vykonal záverečnú skúšku, sa môže uchádzať o nadstavbové štúdium v odbore 6426 4 00 vlasová kozmetika a získať tak úplné stredoškolské vzdelanie na úrovni ISECD 3A.

STAROSTLIVOSŤ O VLASY

7 dní

Záverečná skúška

Záverečná učňovská skúška